İnternet Nedir?

İnternet Nedir?

Whois Sorgulama

İnternet, bilgisayar sistemlerini birbirine bağlayan elektronik etkileşim ağıdır.[1] TDK, İnternet kelimesine karşılık olarak genel ağı önermiştir.[2] İnternet yerine vakit vakit yalnızca net kelimesi de kullanılır.[3]

İnternet, çok protokollü bir ağ olup birbirine bağlı bilgisayar ağlarının tümü olarak da tanımlanabilir. Binlerce akademik ve ticari ağ ile devlet ve serbest bilgisayar ağının birbirine bağlanmasıyla oluşmuştur. Bilgisayarlar arasında bilgi detaylı protokollere göre paketler hâlinde aktarım edilir. İnternet üstünde elektronik posta ve birbirine bağlı sayfalar gibi çok detaylı bulgular ve hizmetler vardır. İnternet üstünden oyunlar da oynanabilir.

İnternet'in kökeni, Hataya dayanıklı, dayanıklı ve özel bir bilgisayar ağı kurmak isteyen Amerika Birleşik Devletleri hükûmeti doğrultusundan 1960 yılındaki incelemelera dayanır. 1980'lerde Ulusal Bilim Vakfı doğrultusundan yeni bir ABD omurgasının finansmanı amacıyla toplanan özel fonlar, dünya genelinde katılım ve çoğu özel ağın birleşmesine namacıyla olmuştur. 1990'larda uluslararası bir ağın yaygınlaşması ile İnternet, çağdaş insan hayatının esasında yer almıştır.

Domain whois sorgulama

İnternet, özel isimdir. Özel isimlerin büyük harfle yazılması gerektiği kuralına[6] dayanarak büyük harfle yazılmalıdır. Fakat bunun dışında, özel isimler, manası dışında kullanıldığı vakit ufak harfle yazılabilir.[6] Örneğin: "Güneş'e en yakın gezegen Merkür'dür" cümlesinde Güneş büyük harfle yazılırken "Bu odaya hiç güneş girmiyor" cümlesinde "güneş" özel isim manası yerine "güneş ışığı" manasında kullanıldığından ufak harfle yazılır. Buna benzer olarak "İnternet" de bazı durumlarda manası dışında, örnek olarak "Evimde internet yok", "İnternet hızım düşük" gibi bir cümlelerde "internet bağlantısı" manasında kullanmak mümkün ve özel isimlerin yazım kuralı gereği bu kullanımlar bağlamında ufak harfle yazılabilir. İnternet'in yaygınlaşmasıyla, özel isim olan esas manası dışındaki yan anlamlar da yaygınlaşmış, Türk Dil Kurumu Sözlüğü'nde de yalnızca "isim" olarak nitelendirilmiş[7] ve ufak harfle yazılmış, esas manasının gerektirdiği "özel isim" yazım biçimine yer verilmemiştir.

Natro Whois

İnternet üzerinden ağ vasıtası ile etkileşim kuran bilgisayar sistemleri olan askerî etkileşim sistemi Semi-Automatic Ground Environment (SAGE) ve ticari havayolu rezervasyon sistemi olan Semi-Automatic Business Research Environment (SABRE) 1950'lerin başında başlamıştır. 1960 larda ise the Advanced Research Projects Agency (ARPA), ABD'nin savunma sistemi amacıyla the Advanced Research Projects Agency Network (ARPANET) nin dizayn finansmanı olmaya başladı. 1960'larda yapılan projelerin vasıtası ile 1969'da İnternet o devresinin zirvesine ulaşmıştır. Bu tarihten sonra da ARPANET herkezin bildiği çağdaş İNTERNET olarak hayatımıza girmiş oldu. 70'li senesinin başında Amerikan üniversitelerinde bu projeden yararlanma imkânı verilmesinin sonrasında e-posta (SMTP) ve NNTP programları yaygınlık kazanmaya başlamıştır. Bunları FTP ve HTTP izlemiştir. 30 Nisan 1993'te CERN doğrultusundan WWW ön eki ile İnternet kamunun ulaşabileceği şekle getirildi. İnternet teknolojisi Türkiye’ye ilk olarak 1987 senesinde Ege Üniversitesi’nin öncülüğünde kurulan Türkiye Üniversite ve Araştırma Kurumları Ağı (TÜVAKA) ile geldi, 12 Nisan 1993 tarihinde ODTÜ'den Ankara-Washington arasında kiralık hat ile de Türkiye'de ilk İnternet bağlantısı gerçekleşti ve yurttaşların tüketimine açıldı.

Domain whois geçmişi

Kişisel bilgisayarlar ile İnternet'e bağlanabilmek amacıyla genelde bir telefon hattına gereksinimi bulunmaktadır. Bunun beraberinde uydu, kablo ve Wi-Fi diye adlandırılan radyo yayınlarıyla da İnternet'e bağlanılabilir. En süregelen olanı ise bir analog modem ile belli süratte bir İnternet servisi veren bir şirketin hizmetinden yararlanmaktır. Modemin ayarları şirketin verilen servis telefon numarası ve özelliklerine göre ayarlanıp, bağlan komutu verilir. Analog modem bilgisayarın dijital bilgileri (bits) detaylı ses frekanslarına çevirip telefon hattından İnternet servisine ulaştırmakta olup tersine aynı yöntemle bilgileri almaktadır.

Her görüntülenen sitenin bir adresi numarası bulunmaktadır Bu, dört yuvadan meydana gelen ve her yuvanın 0 ile 255 arası sayısal değeri olan bir adresdir. Ancak kullanıcı bu sade sayı sayısal değerini her çağıracağı site amacıyla aklında tutamayacağı amacıyla bu adresleri Web sayfasına eş değer tutan DNS bilgisayarları bulunmaktadır. Bunların vazifiyeti ise görüntülenecek her site ismine eş değer IP adresini hazır tutmak ve bilgi taşıma protokolünün paketlerini (TCP/IP) bu adrese yönlendirmektir. Tıpkı telefon rehberlerindeki isim-numara eşleştirmesi gibi Alan adı-IP eşleştirmesi yapar. Böylece az uğraşla İnternet gezgincisinin çağırdığı sitedeki verilere ulaşılabilinir.

Günümüzde, analog modemlerin konumunu daha süratli ve daha az yanlış olan dijital (ADSL) modemler almaktadır. Bunların kullanım ücretleri, çoğul katılımın yükselmesi vasıtası ile uygun ödenebilir seviyeye inmektedir. ADSL bir analog modemden 10x - 1500x kez sürate sahip olup, canlı videolu sohbet imkânı beraberinde bir sinema filmini kısa bir vakit dilimi içersinde yükleme imkânı vermektedir.

WWW. Dünyası beraberinde dosya indirimi sanal sohbet odaları, eCommerce (sanal ticaret), münakaşa mekânları (forum), İnternet üzerinden sohbet direk  mesaj (IM) gibi kullanım alanlarını, bugün tüm Dünya'da yüz milyonlarca insan kullanmaktadırlar.


16/02/2021 19:05
internet'in anlamı nedir, whois sorgulama, natro whois,