Meta Description Nasıl Olmalı?

Meta Description Nasıl Olmalı?

Meta description, bir sayfanın içeriğini kısa biçimde açıklayan, içeriği 2021 senesinde arama motorları doğrultusundan genelde 155-160 karakterle sınırlandırılan bir HTML etiketidir. Arama motorları, meta açıklama içeriğini arama neticelerinde gösterir ve bu içerik tıklama oranlarını (Click-through rate) etkiler. Bu yüzden meta description’ı optimize etmek, sayfa içi SEO amacıyla son derece önemlidir.


Meta Description Nedir?

Web sayfasının kısa özetini sunduğunuz bir etiket olan meta description, Google’ın sıralamada öneme aldığı bir etken değildir. Ancak, meta description içeriği bir sayfanın sıralama sonuçlarındaki tıklanma oranını etkileyebileceği için, iyi hazırlanmalıdır.

 

Meta Description Kaç Karakter Olmalı?

Meta description’ın kaç karakter olması gerektiği ile alakalı genelgeçer bir kural yoktur. Google, masaüstü aramalarında meta description içeriklerini çoğu tahmine göre 920 piksel ile sınırlamaktadır. Bu da, aşağı yukarı olarak 120 ila 155 karaktere denk gelmektedir. Bunu denetim etmek amacıyla bir karakter sayacı kullanabilirsiniz.

Diğer yandan, Google, her vakit sizin yazdığınız meta description’ı göstermez. Bazı durumlarda, arama sorgusuna göre, sayfanın içeriğinden belli bir alanı meta description olarak gösterebilir. Bu hali denetim edebilmeniz, ne yazık ki olası değildir.

Meta Description Nasıl Yazılmalı?

Meta description içeriği, arama motoru doğrultusundan arama neticelerinde gösterilebildiği amacıyla özenle hazırlanmalıdır. Bu içeriği oluştururken aşağıdakilere ilgi etmelisiniz:

  • Her sayfanızda bir meta açıklama bulunmalıdır. Title etiketinin içeriği gibi, meta description içeriği de benzersiz (unique) olmalıdır.
  • Arama motoru netice sayfalarında, arama sorgusu ile eşleşen kısımların kalın (bold) bulunduğu ilgisinizi çekmiştir. Bu kalın metin, potansiyel ziyaretçilerinizin ilgisini çekebilir. Bu amaçla açıklamalarınızı olası bulunduğunca arama terimleriyle eşleştirmelisiniz.
  • Arama terimleri ve anahtar kelimeleri abartılı biçimde kullanmayın. Oluşturduğunuz yazının bir reklam metniymiş gibi olmasına özen gösterein.
  • Doğrudan ziyaretçisine hitap eden ve bir eylem çağrısı sahibi olan bir içerik uygun olacaktır. Unutmayın, meta description her ne kadar arama motorları amacıyla var olsa da, potansiyel ziyaretçileriniz amacıyla, sayfanıza bir çağrı niteliğinde olmalıdır.
  • Ziyaretçi profilinize göre, emoji kullanmayı deneyebilirsiniz.
  • Özetle, mühim anahtar kelimeleri kullanarak, okunabilir, ilgi çekici, eylem çağrısı sahibi olan, benzersiz bir meta description hazırlamalısınız.

17/02/2021 23:54
meta description nedir, meta description oluşturma, meta description checker